Adományozza adója 2%-át az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanácsnak!
Eseménynaptár
Hónap szerint Hét szerint Nap szerint                 «    »
Az EMNT területi szervezeteinek március 15-i programja

Március 15-én az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács központi ünnepségét Csíkszeredában tartja, ahol szülőföldjükön kitartó, nyelvüket, kultúrájukat és nemzeti hovatartozásukat óvva őrző véreink már magyar állampolgárként köszönthetik a közös Hazát. A 17 órakor kezdődő Vár téri megemlékezésen beszédet mond Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, valamint Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke.

Kolozsváron az emlékezők 11 órakor a Protestáns Teológiai Intézet épülete előtt gyülekeznek, majd onnan a Szent Mihály templomig vonulnak. Az ökumenikus ünnepi szentmise 12 órakor kezdődik, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács képviseletében Sándor Krisztina alelnök mond ünnepi beszédet. A mise után a résztvevők a volt Biasini szállóhoz vonulnak, ahol egyórás ünnepi műsor, illetve koszorúzás keretében az EMNT részéről Gergely Balázs régióelnök köszönti az egybegyűlteket. Az emlékezők 15 órakor a főtéri Bem-háznál helyeznek el koszorút, az ifjúsági szervezetek ünnepi műsora pedig 17 órakor kezdődik a Főtéren. Az operett kedvelői 18.30 órakor a Kolozsvári Magyar Operában megtekinthetik az intézmény művészi előadásában a Mária főhadnagy című produkciót, 19 órakor pedig a Mátyás király szülőháza előtti téren ünnepi műsoron vehetnek részt.

Az EMNT Maros megyei szervezete március 12-én, szombaton 17 órától megkoszorúzza a marosvásárhelyi Székely vértanúk emlékművét, majd 18 órától jelen lesz a Kultúrpalotában a Magyar Országgyűlés elnöke, dr. Kövér László fogadásán, aki átveszi az SZNT Gábor Áron-díját. A szervezet képviselői március 15-én, kedden 12.30-tól a marosvásárhelyi Petőfi-szobornál koszorúznak, majd 17 órától részt vesznek Csíkszeredában az EMNT központi ünnepségén. Útközben a küldöttség megáll Fehéregyházán, ahol Petőfi Sándor emlékművénél tisztelegnek.

Temesváron a 16.30-kor kezdődő szabadfalui Petőfi-emlékmű megkoszorúzása után, a belvárosi református templomban – a Temes megyei EMNT meghívására – dr. Raffay Ernő magyarországi történész előadását hallgathatják meg az érdeklődők. Szintén előadás keretén belül emlékeznek 1848-ra Aradon is. Itt március 14-én, délután 18 órától video vetítéssel egybekötött, „Arad és a Délvidék 1848/49-ben" címmel megemlékező előadást tart dr. habil. Zakar Péter egyetemi tanár.

Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács Arad megyei szervezete március 14-én, hétfőn 18 órától a Jelen Ház nagytermében Arad és a Délvidék 1848–49-ben címmel ünnepi megemlékezést tart a nemzeti létünket meghatározó márciusi forradalomról.
Meghívott előadó dr. habil. Zakar Péter történész, a szegedi József Attila Tudományegyetem tanára. Házigazda: Nagy István.

A március 15-i rendezvénysorozatnak négy helyszíne is lesz Nagyváradon: a rogériuszi református templomban a délben kezdődő megemlékezésen az EMNT részéről Zatykó Gyula Bihar megyei alelnök mond beszédet, míg a Petőfi-parkban felállított Petőfi Sándor mellszobornál Nagy József Barna, a Bihar megyei EMNT ügyvezető elnöke osztja meg ünnepi gondolatait a résztvevőkkel. Az Ezredévi Emléktéren, Szacsvay Imre szobránál fél kettőkor kezdődik majd az ünnepi műsor. Itt Pelczné dr. Gáll Ildikó európai parlamenti képviselő, a Fidesz alelnöke és Török Sándor, a Bihar megyei EMNT elnöke mond beszédet. A 15 órakor kezdődő misén Kiss Albert apát-kanonok, olaszi plébános köszöntője után Orbán Mihály, az EMNT partiumi régióelnöke szólal fel, és koszorúkat helyeznek el a templom kriptájában található Farszádi Kovács István százados síremlékénél.

Szatmáron, az EMNT székházban ünnepi műsorral emlékeznek a szabadságharcra. A 17 órától kezdődő rendezvényen az egybegyűlteket Veres-Kupán Enikő, az EMNT Szatmár megyei szervezetének elnöke köszönti, majd beszédet mond dr. Vinnai Győző, a FIDESZ országgyűlési képviselője. Gnándt Zoltán történész „1848 üzenete" címmel tart előadást, és ezt követően szavalatok és Kossuth nóták hangzanak majd el a Kölcsei Ferenc Főgimnázium diákjainak előadásában. Ezt gyertyás felvonulás követi a Kossuth emléksírhoz, ahol 19 órától ökumenikus istentiszteletet tart Nt. Dr. Korda Zoltán református lelkipásztor, Ft. Merlás Tibor római katolikus plébános, valamint Ft. Pallai Zoltán görög katolikus lelkipásztor.

Szintén ünnepi istentiszteletet tartanak délután 5 órától Zilahon is. A belvárosi református templomban Püsök Sándor Csaba lelkipásztor szolgál, valamint fellép a belvárosi református egyház kamarakórusa is. Ezt követően a templomkertben megkoszorúzzák az 1848-49-es emlékművet, amelyet 1990-ben állított Zilah magyarsága.

Nagybányán délelőtt 11 órakor zarándoklattal kezdődik az ünnepi megemlékezés. A zászlós felvonulás a Virághegyi temető negyvennyolcas emlékhelyétől indul és az út során az EMNT szervezet helyi vezetői virágot helyeznek el Lendvay Márton színész, nemzetőr városligeti szobránál, a Teleki Magyar Ház udvarán felállított Teleki szobornál, a Fekete Sas fogadó oldalán elhelyezett Petőfi emléktáblánál, valamint Fésűs Menyhért, a város első, '48-as polgármestere síremlékénél a római katolikus temetőben.

Koltón a vasárnap 11 órakor kezdődő istentisztelet után a Máramaros megyei EMNT képviselői Petőfi és Teleki szobrainál koszorúznak.

Székelyföld minden városában ünnepi műsorokkal emlékeznek az 1848-49-es szabadságharc eseményeire. A gyergyószéki EMNT képviselői 10.30 órakor az örmény templom udvarán Czetz János honvédtábornok emléktábláját koszorúzzák meg, majd a Szent Miklós templomban 12 órakor kezdődő ünnepi szentmisét megelőzően a római katolikus temetőben Kiss Antal és Ferenczy György honvédszázadosok sírjánál helyeznek el virágot. A misét követően a Petőfi és Kossuth szobroknál folytatódik a megemlékezés és a koszorúzás.

Kézdivásárhelyen a szervezet képviselői 13 órától a Gábor Áron téren található Gábor Áron szobrot koszorúzzák meg, Kovásznán a Demokrácia Központban kihirdetik a „Magyarnak lenni jó!" rajzpályázat nyerteseit, majd Szabó Tünde orbaiszéki EMNT elnök és Gazda József SZNT alelnök mond beszédet. A rendezvénysorozatot az 1848-as emlékműig való fáklyás felvonulás zárja. Baróton délután 16 órától a Véczeri emlékműnél tartandó megemlékezésen jelen lesz az EMNT erdővidéki szervezete is. Beszédet mond többek közt Szép Béla, az EMNT erdővidéki elnöke, majd a szervezet munkatársai koszorúzással emlékeznek a forradalom halottaira.

Sepsiszentgyörgyön már egy nappal korábban, március 14-én „A Márciusi helyszínelők című", fiataloknak szóló versennyel indul az ünnepi program. A vetélkedőn tizenkét negyvennyolcas helyszín felkeresésével elevenítik fel a szabadságharc főbb háromszéki eseményeit a fiatalok. Március 15-én, 11 órakor a Váradi József Iskola dísztermében díjazzák a „Magyarnak lenni jó!" rajzpályázat nyerteseit. Az Erzsébet parkban, az 1848-49-es honvédemlékműnél 15.30-kor szervezett megemlékezésen az EMNT sepsiszéki szervezetének képviseletében Nemes Előd ügyvezető igazgató és Fábián László irodavezető helyez el koszorút.

Székelyudvarhelyen, a Márton Áron téren a déli harangszó után kezdődő ünnepségen részt vesznek a helyi EMNT képviselők is. Székelykeresztúron, az unitárius templomban id. Szombatfalvi József unitárius lelkész szervezésében egyházi ünnepélyt tartanak 11 órától kezdődően.

Az eddigi hagyománynak megfelelően az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács Brassó megyei szervezete megkoszorúzza a bodolai temető honvéd-sírjait, részt vesz az alsótömösi Magyarvár emlékműnél szervezett ünnepségen, valamint Négyfaluban, a Petőfi-szobornál és a Honvéd-emléknél, illetve Fogarason is koszorúz.

Dátum : 2011. március 15. (kedd), 09:00 - 20:00
Helyszín : Erdély

Friss hírek